I en liten stad som heter Reni och som ligger 300 km sydväst om Odessa mot den Moldaviska och Rumänska gränsen finns en litet privat familjehem som heter Novy Dom.
Barnen på Novy Dom. Foto; Agneta Bergström
Agneta Bergström som är grundare av den Svenska organisationen, Barnens hopp som har sitt säte i Stockholm, har bott på deras hem i snart 8 år.
Novy Dom som hemmet kallas har 16 barn boende hos sig i nuläget. Den yngsta är precis fyllda 2 år och den äldsta 18 år. Barn som kommer från fruktansvärda förhållanden med misshandel, utnyttjade hungriga och övergivna.
I Novy Dom får de lugn och ro . De går i skolan, får hjälp med läxor och får vara de barn som de har rätt att vara.
Besök gärna Barnens hopps hemsida www.barnenshopp.se
De har även en liten webbshop där du kan stödja dem! Se; http://webshop.barnenshopp.org/
Det här inlägget postades den 15 december, 2013 av Carl Stridsberg i Agneta Bergström, Allmänt, Barn & Familj, Bloggar för varenda unge, Gästbloggare och är taggat barnens hopp, familjehem, novy dom, reni, ukraina. Lämna gärna en kommentar eller en trackback. Du kan följa nya kommentarer för det här inlägget via RSS.