5

juni

Nationaldagsfirande med Hästival!

Nationaldagen_Svenska_Flagg

Fira den svenska nationaldagen på en av de vackraste platserna i Sverige, Tjolöholms Slott. I slottsparken blir det festligt firande med välkomnande av nya medborgare, högtidstal, körsång, folkdans och barnattraktioner. Nytt för i år är “Hästivalen” med uppvisningar i olika grenar. De vidsträckta gräsmattorna passar utmärkt för egen pick-nick och det finns även serveringar på området.

nationaldagen680

Program 6 juni

  • 11.00: Festligheterna startar med musikunderhållning av Smêpojka, poängpromenad, Hoppborg för barnen, ansiktsmålning, ponnyridning, remmalag, hantverksutställning och servering.
  • 12.00: Fanborg, flagghissning, nationalsång, högtidstal av Pigge Lindén (fd. fritidschef i Kungsbacka), välkomnande av nya svenska medborgare.
  • Kl 12.30: Körsång av Fjärås Kyrkokör
  • Kl 13.00: Vallda Folkdanslag
  • Kl 13.30- 16.00: ”Hästival” med hoppning, körning, distansridning, voltige, dressyr och fälttävlan. Det kommer att finnas ett utställningstält där man kan träffa resp. titta på ryttare, hästar, sadlar, selar, vagnar m.m.

Entré 60 kr/vuxen, barn och ungdomar fritt, fri parkering

Årets nationaldagsfirande på Tjolöholm arrangeras av IFK Fjärås och Hallands Ridsportförbund i samarbete med Tjolöholms Slott, Vallda Folkdanslag, Fjärås Hembygdsgille, Körsällskapet Nordhallänningarna och med stöd av Kungsbacka Kultur&Turism.

Tjolöholms slott beläget på en halvö i Kungsbackafjorden. Den nuvarande slottsbyggnaden är uppförd i engelskinspirerad tudorstil 1898 – 1904.

slottet_sommar680
Tjolöholms Slott tidig sommar –  Foto, Thomas Carlén

Läs mer om Tjolöholms Slott här på ListitSweden.se!

Det här inlägget postades den 5 juni, 2013 av Carl Stridsberg i Allmänt, Barn & Familj, Evenemang & Tävlingar, Svenska turistmål och är taggat , , , . Lämna gärna en kommentar eller en trackback. Du kan följa nya kommentarer för det här inlägget via RSS.

Annons

2 svar till “Nationaldagsfirande med Hästival!“

Kommentarer

  1. Börje Andersson skriver:

    Verkar lockande. Precis så ska nationaldagen firas. Men jag föredrar Slottsskogen i morgon. Kommer till Tjolöholm en annan dag.

Lämna en kommentar