30

september

Helminadia Ranford, Rese- och Landskapsfotograf

Ni som följer min blogg har nog förstått att jag är svag för vackra naturbilder!  Och eftersom ni följer mig antar jag att ni också är det! 🙂

Ibland hittar jag otroligt vackra bilder på nätet som inte alltid har någon anknytning till de upplevelser jag förmedlar via företag eller privatpersoner.
Härom dagen fann jag så Helminadia Ranford på G+ och blev alldeles betagen i hennes vackra bilder. Jag har fått hennes tillåtelse att visa några här på min blogg!

Helminadia föddes i Flores, en ö i de östra provinserna i Indonesien, nu är hon baserad i Doha-Qatar.

Här är några av hennes bilder från Bali, Indonesien! 

Bilden nedan: Från Cape Kiwanda,Pacific City,Oregon

All images copyright © 2008-2011 Helminadia-Photography All rights reserved. Use of photos without express permission!

Ja, det här var bara några axplock av hennes underbara bilder! Se många fler på hennes egen hemsida här; http://www.helminadia.net/

Tack så hjärtligt, Helminadia, för att jag fick visa några av dina fantastiska och underbara bilder! 🙂
Love and hugs!
Carl

 

 

Det här inlägget postades den 30 september, 2011 av Carl Stridsberg i Allmänt, Fotografer, Gästbloggare, Helminadia Ranford. Lämna gärna en kommentar eller en trackback. Du kan följa nya kommentarer för det här inlägget via RSS.

Annons

4 svar till “Helminadia Ranford, Rese- och Landskapsfotograf“

Inkommande länkar

  1. Ögongodis från Helminadia Ranford | hittaUpplevelse.se - Bloggen
  2. Vulkaner på Mount Bromo,Indonesia | hittaUpplevelse.se - Bloggen

Kommentarer

  1. Helminadia skriver:

    Thank You so much Carl 🙂

Lämna en kommentar