“Att landa i Kathmandu var som att komma hem. Jag älskar Nepal! Jag ogillar vanligtvis stora städer, men i Kathmandu känner jag mig hemma. Luften liksom vibrerar av äventyr. Jag är här för femte gången och älskar Kathmandu som ett andra hem. För mig lovar staden lugn, äventyr och berg.”
– Så berättar Annelie Pompe som vi får förmånen att följa här på bloggen. Annelie Pompe älskar utmaningar. Just därför ska hon försöka slå två rekord. Dels ska hon bli första svenska kvinna som bestiger Mount Everest utan syrgas. Sedan ska hon sätta nytt världsrekord i fridykning till 161 meter – på ett enda andetag.
Kahtmandu, Nepal
Annelie fortsätter…
“Att åka från flygplatsen till hotellet i turistkvarteret är som att transporteras 400 år tillbaka i tiden. Vi åker förbi apor som klänger på ruinerna av ett tempel, kor strosar utmed vägkanten och lite längre bort plöjer en gammal man ett fält med hjälp av två oxar.”
“Vägen är kantad av små fyrkantiga terrakottahus med dörrar som ser så små ut att jag säkert måste huka mina 165cm för att komma igenom. Sagolika och vackra små människor i färgglada saris och dräkter trängs längs marknader och små butiker. Lite senare går jag runt på de små gatorna och fånler åt allt och alla och är bara löjligt lycklig. Människorna jag möter verkar inte tro jag är galen utan ler tillbaka. Plötsligt försvinner elektriciteten och gatan blir helt svart några minuter innan några butikers generatorer går på.”
Läs mer på Annelie´s egen blogg här: http://deepeverest.se/
Det här inlägget postades den 31 mars, 2011 av Carl Stridsberg i Allmänt, Annelie Pompe, Gästbloggare, Researtiklar. Lämna gärna en kommentar eller en trackback. Du kan följa nya kommentarer för det här inlägget via RSS.
Ett svar till “Äventyrerskan, Annelie Pompe, framme i Kathmandu!“
Inkommande länkar